Zadaszenia
Zadaszenia są coraz częściej montowanymi konstrukcjami nad basenami zewnętrznymi. Taka praktyka jest związana z chęcią przedłużenia możliwości korzystania z kąpieli w basenie poza sezonem wiosenno-letnim.
• Ravena • Orient • Laguna • Olympic • Oceanic

Funkcjonale rozwiązanie konstrukcyjne z wysokimi wertykalnymi ścianami. Zaprojektowane tak, aby osiągnąć przestrzenne hale pozwalające na swobodne poruszanie się wokół basenu. Przedłużenie prowadnic poza obrys basenu umożliwia w dni pogodne teleskopowe zsunięcie segmentów w jeden koniec.

• Tropea • Combi • Universe

Średnie zadaszenia basenowe są warte uwagi z dwóch względów. Wysokość konstrukcji jest tak dobrana, aby dorosła osoba mogła swobodnie się pod nią poruszać. Po drugie, zadaszenia średnie z racji swych rozmiarów nie przytłaczają otoczenia. Obudowy basenowe wykonane z transparentnego poliwęglanu (przypominającego do złudzenia szkło), doskonale prezentują się w ogrodach pełnych roślin, szczególnie wśród wielobarwnych kwiatów i krzewów. Inną istotną zaletą poliwęglanu litego jest to, że przepuszcza promienie słoneczne. Wśród zadaszeń średnich warto zwrócić uwagę na model Universe oraz Tropea.

Pierwszy z wymienionych może się składać z dwóch do siedmiu segmentów. Długość obudowy jest zależna od ilości zastosowanych segmentów. Przy dwóch segmentach jest to 420 cm, a przy siedmiu panelach aż 16 m. Zadaszenia średnie Universe mogą być wsparte na szerszych szkieletach, gdyż wówczas centralna wysokość konstrukcji zwiększa się. Takie rozwiązanie jest szczególnie wskazane, jeśli zależy nam, aby pod zadaszeniem móc się wygodnie przygotować do kąpieli oraz swobodnie wytrzeć już po wyjściu z wody. Zadaszenia basenowe Universe można wyposażyć w drzwi. Skrzydła drzwiowe uchylne i przesuwne montowane są w panelach końcowych konstrukcji. Z kolei w panelach bocznych największych segmentów można wmontować jedynie przesuwne skrzydła drzwiowe.

Tropea to drugi model z linii zadaszeń średnich. Obudowa swym wyglądem nieznacznie odbiega od modelu Universe, gdyż zdaje się być bardziej spłaszczona niż zaokrąglona ku górze. Zadaszenie Tropea mogą być zbudowane z 3 do 7 paneli. Długość tego modelu obudowy, zależnie od ilości zastosowanych segmentów, może wynieść od 6,60 do 16 m. Model Tropea podobnie jak wcześniej omawiany Universe z racji swej wysokości umożliwia swobodne poruszanie się pod zabudową basenu.

Zadaszenia basenów powstają przy użyciu poliwęglanu jednokomorowego, trzykomorowego lub opcjonalnie litego. Panele poliwęglanowe występują w kolorze brązowym, zielonym, niebieskim, ale najczęściej wybierane są segmenty bezbarwne - transparentne. Typy i kolory poliwęglanowych paneli można opcjonalnie łączyć ze sobą.

• Elegant • Imperia • Oceanic • Riviera

Niskie zadaszenia basenów to jeden z trzech rodzajów tego typu konstrukcji. Wybierany w przypadku, kiedy chcemy zabezpieczyć wodę w basenie przed zanieczyszczeniami, móc korzystać przez dłuższy czas z sezonu kąpielowego i przy tym nie naruszać estetyki otoczenia masywną obudową zbiornika kąpielowego.

Profile konstrukcyjne zadaszenia są wykonywane z aluminiowych rurek, które dostępne są w kilku kolorach do wyboru m.in. w białym, srebrnym, brązowym czy antracytowym. Wypełnienia zadaszeń wykonane są z jednokomórkowych płyt poliwęglanowych.

Wśród linii niskich zadaszeń basenowych można wymienić modele Elegant, Oceanic, Imperia i Riviera. Zadaszenia basenów Imperia wyróżniają się najbardziej solidną konstrukcją spośród ww. wymienionych z racji tego, że są odporne na duże obciążenia. Z tego względu montaż modelu zadaszenia Imperia zalecany jest w tych strefach klimatycznych, gdzie  w okresie zimowym często występują intensywne opady śniegu. Zalegający śnieg jest dość ciężki, ale z tego typu zadaszeniem mamy pewność, że nie stanowi on zagrożenie dla konstrukcji obudowy.

Jeśli mowa o linii Ocenanic, to mamy do wyboru zadaszenia, których wysokość wynosi od 85 do 170 cm, a szerokość 4-8 metrów. Konstrukcja może mieć długość od 4 do nawet 17 metrów i w zależności od tego składać się z dwóch do ośmiu segmentów. Zadaszenie z linii Oceanic mogą być całkowicie lub częściowo wypełnione transparentną płytą poliwęglanową, która to do złudzenia przypomina szkło. Co istotne, płyta poliwęglanowa jest pokrywana warstwą, która ma za zadanie chronić przed promieniowaniem UV. Przykrycia basenowe Oceanic można rozkładać i składać nad basenem w ciągu zaledwie kilku chwil. Jest to możliwe z racji tego, że na całej długości zadaszenia są zamontowane prowadnice jezdne.

Podobnie do linii Oceanic prezentują się zadaszenie z serii Riviera. Jednak system Riviera jest pozbawiony prowadnic jezdnych. Tego typu zadaszenia są produkowane na wysokość od 70 do 120 cm i na szerokość od 350 do 600 cm oraz długość od 4,31 m do 12,8 m.

Poza zadaszeniami stosowane są również przykrycia basenowe, które pełnią funkcję bardziej praktyczną niż zdobiącą zbiornik. Są to zazwyczaj folie, które mogą być rozciągane nad basenem przy użyciu specjalnych rolek. Przykrycia basenowe mają bowiem zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń na dnie zbiornika i być pewnego rodzaju zabezpieczeniem chroniącym przed przypadkowym wpadnięciem do niego.

• Veranda • Style

Zadaszenia przyścienne, określane również jako zmienne, są montowane w przypadku, kiedy basen znajduje się w bliskiej odległości od budynku. W takim wariancie, przyścienne przykrycia basenowe pełnią niejako funkcję tradycyjnej werandy. Dość istotnym atutem tego typu konstrukcji jest możliwość przesuwania teleskopowego segmentów w obie strony. Pokrycia szczytowe zadaszenia mogą pozostać na miejsce lub też być przesuwane wraz z segmentami bocznymi.

Wśród przykryć basenowych przyściennych wart uwagi jest model Style. Jego montaż jest szczególnie wskazany, jeśli zbiornik basenu znajduje się w bliskiej odległości od zabudowań lub bezpośrednio sąsiaduje ze ścianą budynku. W takim przypadku do fasady budynku zostaje zamontowana prowadnica jezdna, po której przesuwane są segmenty konstrukcji zadaszenia. Zadaszenia przyścienne mogą się składać z 3 do 7 segmentów, które można swobodnie przesuwać w prawo i w lewo.

Zadaszenia basenowe wykonuje się z poliwęglanu 3 lub 1 komorowego. Poliwęglan 3-komorowy jest transparentny i jego grubość wynosi 10 mm. Z kolei zadaszenia przyścienne jednokomorowe wykonane z tego typu materiału są dostępne w kolorze zielonym, brązowym i jasno-niebieskim. Podobnie jak w przypadku trzykomorowych, ich grubość to 10 mm. Do wyboru pozostaje jeszcze lity poliwęglan - transparenty, którego grubość wynosi 4 mm. Dość istotne jest to, że zadaszenia basenów można wytwarzać z różnych rodzajów poliwęglanów, łączyć w jednej konstrukcji ich poszczególne rodzaje, grubości i kolory. Opcjonalnie zadaszenia basenów mogą zostać wyposażone w drzwi boczne, szczytowe, wentylacyjne zabezpieczane klamką z zamkiem.

Zadaszenia i przykrycia basenowe pełnią trzy istotne funkcje. Po pierwsze, są konstrukcjami, które zabezpieczają przed przypadkowym wpadnięciem do basenu. Tego typu zabezpieczenia są szczególnie potrzebne, jeśli w pobliżu zbiornika przebywają małe dzieci i zwierzęta. Po drugie, zadaszenia basenowe są konstrukcjami umożliwiającymi korzystanie z kąpieli w basenie przez dłuższy okres w ciągu roku. Wystarczy jedynie zasłonić segmenty i ścianki boczne w sezonie jesienno-zimowym. Po trzecie, montaż przykryć basenowych przekłada się na oszczędności związane z opłatami ponoszonymi na ogrzewanie wody w basenie.

 

  • Style

To model szerszego, obszerniejszego zadaszenia przyściennego. Zadaszenie nadaje się doskonale do basenów ulokowanych przy budynku domu , jak i domowych tarasów.

Copyright © 2011 IggBaseny.pl - baseny, filtry basenowe, zadaszenia basenów, odkurzacze basenowe, przykrycia basenowe
Design & Engine - strony www - FineCMS.pl