Woda basenowa jest nieustannie narażona na zanieczyszczenia. Może to być pył, piasek, ludzki pot i wiele innych różnego rodzaju drobnoustrojów i grzybów. Basen powinien być zatem systematycznie czyszczony przy użyciu najwyższej jakości preparatów dezynfekujących. W większości są to środki czystości na bazie chloru, gdyż ma on działanie bakteriobójcze i utleniające wszelkie organiczne zabrudzenia.

Chemia do czyszczenia basenu to szeroka gama produktów (płynów, granulatów, żelów, proszków) o zróżnicowanym przeznaczeniu.

Środki przeznaczone do dezynfekcji  powinny być stosowane już od pierwszego napełnia basenu wodą. Ich regularne stosowanie jest gwarantem tego, że w wodzie nie będą się osadzać zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Jak wcześniej już wspomniano tego rodzaju środki czyszczące zawierają chlor, który powinien przyjmować w wodzie odpowiednie stężenie. Ten parametr można sprawdzić stosując specjalne testery. Ich użycie zalecane jest przynajmniej dwa razy w tygodniu w sezonie kąpielowym.

Chemia stosowana w celu utrzymania czystości wody w basenie jest wykorzystywana także do usuwanie glonów. Powstawaniu i namnażaniu się glonów w wodzie basenowej sprzyjają zmienne warunki pogodowe - wysoka temperatura oraz deszcz. Wystarczy zaledwie kilka godzin, aby na  ściankach zbiornika zaczął się pojawiać nalot. Jeżeli nie użyjemy odpowiednich środków czyszczących i dezynfekujących, powiększająca się warstwa glonów może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, jeżeli wciąż  będziemy korzystać z kąpieli w takim basenie. Glony szybko uodporniają się na substancje zawierające chlor, dlatego też w walce z nimi należy stosować aktywne środki czyszczące.

Chemia basenowa to także środki koagulacyjne, dzięki którym niewielkie zanieczyszczenia łączą się ze sobą i tym samym mogą zostać zatrzymane prze filtr czyszczący. W ten sposób nie dochodzi do mętnienia wody w basenie.

Zaopatrując się w wysokiej jakości środki czystości i chemię basenową, mamy pewność, że przy ich regularnym stosowaniu woda w zbiorniku na dłużej pozostanie czysta i higieniczna. Ten drugi aspekt ma wymiar zdrowotny, a pierwszy estetyczny. Jednak pod tymi dwoma względami należy dbać o stan wody w basenie i regularnie stosować odpowiednio dobrane środki.