Filtry basenowe

 

Woda w basenie musi być filtrowana, ponieważ bez tego szybko stanie się mętna i brudna. Podczas korzystania z basenu do wody dostają się  różne zanieczyszczenia (włosy, tłuszcz, pot, skóra itp.) stanowiące doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Do basenów kąpielowych powinno się montować filtry piaskowe. Filtry basenowe wykonane są z poliestru, polietylenu lub stali nierdzewnej. Filtry wykonane z polietylenu nie są tak trwałe jak filtry poliestrowe, czy stalowe. Po paru latach ulegają odkształceniu i zbiornik filtra nadaje się do wymiany. Do każdego filtra piaskowego montuje się pompę ssąco - tłoczącą, pobierającą wodę z basenu, która po przejściu przez warstwę piasku jest tłoczona  z powrotem do basenu. Wkład filtra tworzy piasek kwarcowy w odpowiednich frakcjach i czystości wg DIN. Do filtra woda dostaje się dzięki systemowi rur, stanowiących połączenie basenu z filtrem. 

 

Rodzaje filtrów piaskowych :

 

- Eko - filtry : San - Sebastian, Barcelona, Caribic, Jupiter, Aster, Swim Tec, Sandy, Krispol, Kok Din - charakteryzują się duża warstwą piasku o wysokości 1m - 1,2m z dnem dyszowym lub krzyżowym.

 

- Filtry nabojowe i kartuszowe - stosowane do małych basenów. Nie wymagają płukania i podłączenia do kanalizacji, co jest ich dużą zaletą. Czyści się wkłady filtracyjne, które, co jakiś czas należy wymienić na nowe.