Ogrzewanie basenu - gdzie można zamontować?
Bardzo modne w ostatnich latach zrobiło się morsowanie, czyli krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie. Jednak spora część ludzi woli relaksować się, pływając w basenie z ciepłą wodą.
O ile utrzymanie odpowiedniej temperatury w basenach krytych jest zadaniem łatwym, o tyle podgrzewanie wody w basenie ogrodowym jest procesem bardziej skomplikowanym. W tym przypadku utrzymanie komfortowej temperatury uzależnione jest od szeregu czynników. Jak podgrzać wodę w basenie?
Energooszczędnie i wygodnie
Prawidłowo dobrany system grzewczy pozwala na wydłużenie okresu korzystania z basenu, przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów eksploatacji. Można do tego wykorzystać darmową energię słoneczną i jednocześnie zadbać o środowisko naturalne. W tym celu wykorzystać można pompy kumulujące energię cieplną pochodzącą z powietrza oraz kolektory słoneczne, do których trafia przefiltrowana woda basenowa. Tam następuje proces jej podgrzania. Co ważne, budowa kolektorów basenowych pozwala na wykorzystywanie promieni słonecznych niewidocznych dla ludzkiego oka, dlatego zachmurzenie nieba nie oznacza braku ciepła. Ogrzewanie basenu będzie bardziej skuteczne, gdy na czas nieużytkowania będzie on osłonięty odpowiednimi przykryciami basenowymi. Dzięki zastosowaniu w materiale przykrycia pęcherzyków powietrza, basen uzyskuje skuteczną izolację termiczną. Przykrycie basenowe to również skuteczne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami oraz słońcem, które ma wpływ na rozwój drobnoustrojów. Straty ciepła będą mniejsze także wówczas, gdy basen zostanie wystawiony na bezpośrednie nasłonecznienie – wszelkie przeszkody zacieniające basen będą zwiększać wymaganą ilość ciepła dla grzania wody. Istotna jest także zabudowa basenu, ponieważ modele z niecką zagłębioną w gruncie mają niższe straty ciepła.
Konwencjonalne źródła ciepła
Do grzania wody w basenie wykorzystać można także wymienniki ciepła oraz elektryczne podgrzewacze wody. Działanie wymienników ciepła polega na wymianie energii pomiędzy dwoma jej nośnikami, które montuje się w instalacji podłączonej do pieca C.O. Istotą działania tego systemu jest odpowiednie dobranie podzespołów instalacji. W tym wypadku gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika, co pozwala ogrzać basen. Istotnym elementem systemu jest czujnik temperatury, który wysyła sygnał do termostatu i w odpowiednim momencie przerywa obieg ciepłej wody. Elektryczne podgrzewacze wody działają podobnie jak wymienniki, z tą różnicą, że zamiast wężownicy występuje tu specjalny element grzejny. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla właścicieli małych i średnich basenów odkrytych, posiadających fotowoltaikę.